Navštivte náš obchod ve Školské 7 na Praze 1, vše co najdete na e-shopu máme skladem!

DIY: Jak osázet aerárium

jak-osazet-aerarium-01_1

Osázení aerária není až tak těžké, jak se to může zdát a s tímto návodem to určitě zvládne úplně každý!

Podívejte se i na krátké video, jak osázet aerárium s haworcií!

Pusťte se do toho s dětmi či jí darujte k odreagování někomu, kdo rád pěstuje netradičním způsobem.

diy-sada-aerarium

Vyzkoušet to můžete i s naší sadou na osázení aerária, kde najdete vše potřebné, stačí vzít lžičku a pustit se do toho.

Co potřebujete k osázení aerária

  • dostatečně velké aerárium

Důležitá je hlavně hloubka od spodní hrany otvoru na dno, aby se do aerária vešel kořenový bal a rostlina zároveň měla dostatek prostoru k růstu, doporučuji aerárium slza (průměr 10 cm), aerárium srdce (průměr 10 cm) nebo aerárium koule (průměr 10 nebo 12 cm).

V příliš malých nebo mělkých aeráriích nemusí být dostatek místa pro kořenový systém rostlin nebo naopak prostor pro rostliny samotné. Taková aerária jsou pak vhodná hlavně pro tillandsie, které nepotřebují žádný substrát a stačí je doplnit třeba jen trochou písku či kamínky.

Součástí naší DIY sady je velké aerárium slza.

  • vhodné rostliny malého vzrůstu

Ideální jsou drobné sukulenty (sedum burrito, svícník, haworcie), či vzrůstem malé vlhkomilné druhy rostlin (fitonie, ledviník, ficus pumila).

  • substrát na sukulenty/pokojovky

Podle toho, co budete do aerária sázet, substráty musí být suché nebo jen jemně vlhké!

  • písek
  • kamínky - ideálně různé velikosti
  • nástroje - stačí obyčejná čajová lžička

 jak-osazet-aerarium-02

Jak osázet aerárium

jak-osazet-aerarium-14

Nejdříve si připravte rostliny. Vyndejte je z květináče a opatrně odstraňte přebytečný substrát z kořenů.

Poměřte kořenový bal s aeráriem, abyste odhadli, jak hluboko musíte rostlinu zasadit, aby vám nevypadával písek z otvoru.

Důležité je, aby všechny používané ingredience i rostlina byly suché, jakmile budete používat vlhký nebo dokonce mokrý materiál, vše se bude lepit, práce se vám bude komplikovat a vše bude špinavé od vlhkého substrátu.

jak-osazet-aerarium-05

Začněte pískem, na dno dejte dvě až tři lžičky a pokuste se ho rozprostřít ke stěnám aerária, aby uprostřed vznikl takový důlek.

jak-osazet-aerarium-09

Pak doprostřed nasypte několik lžiček substrátu a opět dokola obsypte pískem stěny aerária.

jak-osazet-aerarium-11

Cílem je, aby skrz sklo byl vidět písek nikoliv substrát, který není na pohled moc hezký. Tento postup opakujte tak dlouho než vytvoříte základ, na který umístíte rostlinu či rostliny.

jak-osazet-aerarium-15

Dejte pozor na výšku základu, zvlášť pokud máte rostlinu s kompaktním kořenovým balem. Báze rostliny musí být pod úrovní spodního okraje otvoru aerária. Pokud bude rostlina zasazená moc vysoko, nepodaří se vám zakrýt její kořenový bal a písek se bude vysypávat otvorem ven.

Porovnejte velikost kořenového balu a prostoru od hrany spodního otvoru k substrátovému základu, který jste vytvořili, abyste zjistili, jestli máte dost místa na kořeny.

jak-osazet-aerarium-17

Rostlinu opatrně protáhněte otvorem kořeny napřed a snažte se jí umístit do středu aerária. Můžete si pomoci lžičkou, prsty či větší pinzetou.

jak-osazet-aerarium-21jak-osazet-aerarium-22

Střídavě obsypávejte rostlinu substrátem kolem kořenů a pískem u stěn aerária. Nevadí, když občas prosvitne mezi vrstvami písku i vrstva substrátu, vznikne zajímavé mramorování

jak-osazet-aerarium-26

Když se dostanete do úrovně báze rostliny, zasypte celý povrch pískem. Přidejte i kamínky, nejpřirozeněji vypadají různé velikosti. Můžete použít i mušličku.

jak-osazet-aerarium-29

A to je celé! Není to žádná věda a opravdu to zvládnete také! Klidně i jako tvoření s dětmi. A pokud se vám něco nepovedlo nebo nejste s výsledkem spokojeni, klidně aerárium vysypte a začněte znovu. Žádný učený z nebe nespadl!

jak-osazet-aerarium-31

Jak pečovat o aerárium se sukulenty

Sukulenty vyžadují dostatek světla a milují slunce. Na slunném místě zalévejte od jara do podzimu 1 x týdně 1 - 3 čajové lžičky převařené vody.
Na stinném stanovišti a přes zimu zalévejte 1 x za měsíc opět 1 - 3 lžičky vody. Zálivku provádějte velmi opatrně, abyste sukulenty nepřelili a rostliny neuhnily. Jakmile totiž nalijete do aerária vody moc, už jí z aerária nedostanete, musíte počkat až se odpaří a to může trvat docela dlouho.

jak-osazet-aerarium-34

Jak pečovat o vlhkomilné aerárium

Pro vlhkomilné rostliny jsou aerária ideální, udržují pro ně mikroklima s vysokou vzdušnou vlhkostí. Vlhkomilné rostliny vyžadují dostatek rozptýleného světla bez přílišného slunce, které by je mohlo spálit či v aeráriu doslova uvařit. Zaléváme čajovou lžičkou převařenou vodou jednou týdně či podle potřeby, aby bylo v aeráriu neustále vlhko.

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.

Pokud vás moje články o pěstování baví, přihlašte se k mému newsletteru a budete je dostávat rovnou do e-mailu spolu s dalšími rostlinnými tipy a triky.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz