Do 5.1. máme dovolenou, všechny objednávky budeme odesílat od 6.1. Přejeme krásné svátky!

Levitující orchideje

Orchideje mají nálepku velmi náročných rostlin, asi že jsou tak krásné. Moje zkušenost je ale dost jiná, podle mého u orchidejí ani tak nezáleží na kvalitě péče jako na kvalitě podmínek v kterých je chcete pěstovat. 
 

  

U nás jsou nejčastěji pěstované orchideje rodu Phalenopsis česky můrovce. Jsou to vcelku nenáročné epifytické rostliny v přírodě žijící v korunách stromů subtropického a tropického pásma.
 
Epifytické rostliny nepotřebují k růstu půdu, mají vzdušné kořeny, kterými se přichycují na kůru stromu a mohou tak růst v místech, kde je dostatek světla a vzdušné vlkhosti.
Na stromech neparazitují, jen je využívají k cestě za sluncem. Proto se pěstují v kůrovém substrátu v průhledných květináčích a proto nejsou vhodným adeptem pro pěstování v kokedamách.
Jejich kořeny potřebují vzduch a světlo a výšky jsou pro ně přirozeností.
 
A tak je pro orchideje ideální řešení skleněné závěsné aerárium, které si nechávám od sklářů vyrábět právě pro toto konkrétní použití. Orchideje v aeráriích vypadají opravdu kouzelně a k tomu nezaberou žádné místo na parapetu.
 

 

Závěsný systém vede středem kulaté nádoby a očko na zavěšení je schované, takže orchidej vypadá skoro jako kdyby levitovala v prostoru. Ideální řešení pro ty, kteří už mají plné parapety a rádi by využili další místo k pěstování orchidejí.
 
 

Jak aerárium s orchidejí zalévat?

Závěsnou orchidej zalévejte měkkou vodou - dešťovkou, destilkou či převařenou vodou - která rostlinám vyhovuje nejlépe a zároveň nezanechává vodní kámen na skle.

Zálivku můžete provádět dvěma způsoby - rozprašovačem nebo nalitím vody do aerária. Rozprašovač poslouží, pokud chcte substrát jen mírně navlhčit, voda postupně steče dolu a navlhčí kůrový substrát s rašeliníkem. Zálivku roprašovačem můžete provádět jednou týdně.

Jednou za měsíc doporučuji aerárium sundat, postavit na misku a plně zalít vodou. Nechte kořeny a kůrový substrát pořádně napít klidně několik hodin a pak vodu optrně slijte. Na dně aerária by neměla zůstat stát žádná voda.

 

Jak zasadit orchidej do závěsného aerária

Aerárium na orchidej si můžete koupit u nás už osázené nebo i samostatně a použít do něj nějakou svojí orchidej. Přesazení orchideje do aerária není nic složitého, s trochou trpělivosti to zvládne každý.

Tady pár tipů jak na to:

  • orchidej i s květináčem namočte na pár hodin do vody
  • zalitou orchidej vyndejte z květináče a opatrně jí zbavte substrátu
  • odstříhejte všechny suché a poškozené kořeny
  • pokud má rostlina opravdu hodně kořenů, můžete část kořenů odstranit, aby se do aerária vešla
  • kořeny orchideje opatrně zasuňte do aerária tak
  • do aerária postupně sypte substrát a zklepávejte ho dolu

Pro pěstování orchidejích v závěsných aeráriích je důležité použít kvalitní substrát na orchideje složený z kousků borové kůry a rašeliníku. Nepoužívejte kůrový prach a drť, která neumožňuje vnik dostatečného množství vzduchu a kořeny orchideje dusí.

 

 

Aerárium slza s miniorchidejí

Na mini orchideje používáme aerária tvaru slzy, vypadají dohromady opravdu kouzelně a moc dobře se jim v nich daří. Někdy se miniorchidej do aerária vejde celá, někdy část listů zůstává venku. 

Péče a zálivka je stejná jako u velkého aerária na orchidej. Rozprašovač a občasné zalití vodou. Díky malému otvoru se voda ze slzovitého aerária odpařuje pomaleji a vytváří tak uvnitř ideální mikroklima pro pěstování orchidejí. 

V nabídce máme i již osázená aerária s miniorchidejemi, stačí si příjít vybrat.

 

 

 

 

Orchidej ve Sputniku

Miniorchideje se dají pěstovat i ve stojacích teráriích, jako je naše terárium Sputnik, ideální je průměr 10 či 12 cm.
 
 

 

I když může pěstování orchidejí vzbuzovat respekt, Phalenopsisy jsou vcelku nenáročné na pěstování. Potřebují jen dostatek světla, ideálně alespoň občasné sluníčko, pravidelnou zálivku a teploty nad 17°C.

Pokud vám orchideje nekvetou, je dobré zkusit změnit stanoviště nebo je přihnojit. Je totiž velmi časté, že na některých místech se orchidejím daří bez jakéhokoliv úsilí a na některých místech se můžete stavět na hlavu a nepokvetou vám. Občas opravdu stačí jen přemístění na jiné okno a je po problému!

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz