🎁 Přijďte si vybrat do naší oázy uprostřed Prahy, rády Vám poradíme s výběrem! 🌿 Školská 7, Praha 1, otevřeno so-ne-po 10-18🎄

FAQ - florária

sukulentni-florarium-domek-detail

Odpovědi na všechny dotazy o floráriích najdete v tomto článku. Pokud jste tu odpověď nenašli, napište mi, ráda vám poradím s konkrétním problémem!

Co to je florárium?

Rostlinné terárium neboli florárium je skleněná nádoba různých tvarů a velikostí, která je osázená nejrůznějšími druhy rostlin. Právě proto, že v něm žijí rostliny dostalo florárium i svůj název. Florárium je odvozeno od latinského slova flora - květena. Podobně jako akvárium od slova aqua - voda nebo terárium od slova terra - země.

Kam florárium umístit?

Při výběru kam florárium umístíte vždy zohledňujte, jaké rostliny jsou v rostlinném teráriu zasazené. Vlhkomilné florárium umístěte na světlé místo, kam nesvítí slunce. Sukulentní florárium naopak na co nejsvětlejší místo, ideálně tam kam alespoň občas zasvítí sluníčko. Postupovat můžete ale i naopak, podle toho, kam chcete florárium umístit si můžete vybrat vhodné florárium - na slunné místo sukulentní florárium a do stínu vlhkomilné florárium.

Jaké rostliny jsou vhodné do florária?

Hlavní kritérium, které musí splňovat rostliny, abyste je mohli použít k osazení jakéhokoliv rostlinného terária je jejich velikost. A to nejen aktuální, ale jejich obvyklý vzrůst, také hraje roli to, jestli se rostlina dá zaštipovat. Do florária tedy můžete použít jakékoliv rostliny, které jsou vzrůstem malé. Do vlhkomilných florárií používáme fittonie, fikus pumila nebo ledviníky. Do sukulentních florárií používáme kaktusy, které obecně rostlou pomalu a různé druhy sukulentů, které přirůstají spíše do šířky nebo se dají zaštipovat. 

Jak osázet vlastní florárium?

Osázení jakékoliv skleněné nádoby rostlinami není náročné, chce to jen hodně trpělivosti a určitě se vám bude hodit několik tipů a triků, jak při osazování rostlinných terárií postupujeme my, aby vypadaly co nejpřirozeněji. Podívejte se na podrobný návod jak osázet sukulentní florárium nebo jak osázet vlhkomilné florárium a uvidíte, že to zvládnete také! 

V nabídce máme např. i DIY sadu na osázení vlhkomilného terária, kde najdete vše potřebné k osázení terária.

Co dělat, když mi florárium plesniví?

Pokud se ve vašem floráriu objeví plíseň, je potřeba jí co nejdříve z nádoby odstranit a nechat florárium vyvětrat a možná i trochu vyschnout, aby v něm nebylo příliš mokro. Pokud se plíseň ve vašem floráriu objevuje často, zkuste si do něj pořídit chvostoskoky, živí se odumřelými zbytky rostlin a pomáhají tak udrožovat florárium čisté.

Co když mi nějaká rostlina ve floráriu zajde?

I to se občas stává! U vlhkomilného florária ji opatrně vyndejte, aby uhynulá rostlina nezačala plesnivět. Můžete pak použít nějaký zakořeněný řízek a rostlinu do florária přidat, pokud se ale ostatním rostlinám daří, rychle zaberou místo ve floráriu a zaplní ho samy.

V případě sukulentního florária prostě kaktus či sukulent vyndejte i s částí kamínků a substrátu a zasaďte na jeho místo nový.

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.

Pokud vás moje články o pěstování baví, přihlašte se k mému newsletteru a budete je dostávat rovnou do e-mailu spolu s dalšími rostlinnými tipy a triky.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz