Vše co je v e-shopu máme skladem v kamenném obchodě ve Školské 7 na Praze 1! Přijďte si vybrat osobně! 🌿 🎁

5 důvodů, proč si namíchat vlastní substrát na pokojovky

Nejsnazší řešení, když chcete ve městě zahradničit je zajet do zahradnictví či hobymarketu a koupit si již hotový pytlovaný substrát. Proč si tedy přidělávat práci s mícháním vlastního substrátu?

 

Kromě toho, že je to fakt jednoduché to má hned 5 výhod:

  1. Přesná kontrola nad složením: Když si vytváříte vlastní substrát, přesně víte, z čeho je složen. Na rozdíl od komerčních produktů, které často skrývají přesné složení a původ jednotlivých ingrediencí, máte zde úplnou kontrolu.

  2. Ekologičnost: Vaše vlastní směs není jen příznivá pro vaše rostliny, ale také pro planetu. Vyhnout se rašelině, která je často součástí komerčních substrátů, znamená menší zátěž pro životní prostředí.

  3. Finanční úspora: Výroba vlastního substrátu může být levnější dlouhodobým řešením. Mnoho levných komerčních substrátů může být nekvalitních, zatímco kvalitní varianty často představují významnou investici.

  4. Zdraví vašich rostlin: Vaše rostliny si zaslouží to nejlepší a přesně to jim můžete poskytnout pomocí vlastního substrátu, který přesně odpovídá jejich potřebám.

  5. Uspokojení a pocit prospěšnosti: Vyrobit si vlastní substrát není jen praktické, ale i uspokojující. Mít kontrolu nad tím, co používáte, a vědět, že jste udělali něco prospěšného nejen pro své rostliny, ale i pro planetu, může přinést velkou radost.

A co víc, tím, že si vyrábíte svůj vlastní substrát, přispíváte k ochraně důležitých ekosystémů na Zemi, což je další důvod, proč toto rozhodnutí může mít pozitivní dopad na celou naši planetu.

 
 

 

Rašeliniště v Rakouských Alpách

Co to vlastně je rašelina? 

Rašelina není jen obyčejný mech. Vlastně vzniká z odumřelých částí rašeliníku, a to velmi pomalu - přibližně 1 mm za rok. Tento mech vytváří rozsáhlé mokřadní ekosystémy známé jako rašeliniště, které mají obrovskou hodnotu. Proč? Protože se formují tisíce let.

V těchto rašeliništích nejenom žije mnoho druhů organismů, ale také mají jedinečnou schopnost zadržovat obrovské množství vody. A nejen to, jsou i důležitým faktorem při pohlcování oxidu uhličitého (CO2). Zajímavým faktem je, že rašelinište tvoří téměř 2% povrchu Země, a ty největší se nacházejí v Rusku, severských zemích, Anglii a Kanadě.

 

 

Těžba rašelinových briket v Irsku, zdroj
 

 

Dříve se rašelina těžila hlavně na topení, podobně jako černé nebo hnědé uhlí, má ale mnohem menší výhřevnost a jejím spalováním se uvolňuje více splodin.

Dnes 91% vytěžené rašeliny skončí v plastových pytlích jako substrát pro pěstování rostlin. Takže paradoxně zahradničení a pěstování rostlin v 21. století přispívá k ničení rašelinišť a původních ekosystémů. V Irsku už před několika lety zastavili těžbu rašeliny právě z ekologických a klimatických důvodů.

 

 

Proto také píšu tenhle článek, ráda bych vás inspirovala, že to jde i bez rašeliny!

Rašelina stejně pro většinu rostlin není vhodná jako pěstební médium. Má velmi kyselé pH, takže se doporučuje pouze pro pěstování některých druhů rostlin jako jsou třeba rododendrony, azalky, kanadské borůvky, vřesy. U pokojových rostlin mě ani žádná rostlina vyžadující kyselý substrát nenapadá.

Pojďme si tedy vyrobit vlastní bezrašelinový substrát a ušetřit tak kousek rašelinitě.

 

 

 

Jak si namíchat vlastní substrát pro pěstování pokojovek? 

Receptů je spousta, tak vám prozradím ten svůj:

 

50% kokosová drť

Výhoda této základní ingredience substrátu na pokojové rostliny je její snadná nasákavost, lehkost a vzdušnost. Kokosovou drť koupite jako lisovaný kvádr. Stačí jí nechat nasáknout v kbelíku s vodou a rázem máte několik litrů základního substrátu. Kokosová drť ale v sobě nemá žádné živiny, ani mikroorganismy, je sterilní a proto je potřeba do ní přidat další ingredience, z kterých budou rostliny profitovat.

 

40% kompost

Kvalitní kompost dodá substrátu živiny, humidové kyseliny a mikroorganismy, které samotná kokosová drť nemá. Úplně nejlepší je použít vlastní kompost ze zahrady nebo ten z vermikompostéru. Pokud nemáte vlastní kompost či vermikompost, můžete navštívit nejbližší kompostárnu a kompost si koupit.

 

Třeba v Praze máme kompostárnu ve Slivenci, kde si můžete přijet nabrat kompost do vlastních nádob či pytlů (1kg za 1Kč), prodají vám i malé množství.
 

9,5% drenáž

Jako drenáž můžete použít písekzeolit, lávovou drť, perlit, prostě cokoliv, co dodá substrátu propustnost a co máte zrovna k dispozici.

 

Lávová drť, zeolit a písek jsou ideální přísady pro lepší propustnost substrátu. Zeolit navíc dokáže zadržovat živiny a vodu.
  

0,5% hnojivo

Dále je dobré přidat do substrátu i kvalitní hnojivo s vyváženým poměrem prvků N-P-K. Použít můžete minerální hnojivo jako je třeba Kristalon, já osobně nejradši používám organické červí hnojivo

 

Červí hnojivo je organické hnojivo vyrobené ze sušených exkrementů moučných červů. Je bohaté na minerály a chitin, který dodává rostlinám odolnost vůči stresu a škůdcům.



Poměry ingrediencí na 1 kostku kokosové drti (cca 600g)

3l vody 

4l kompostu

0,5l drenáže (písek, zeolit, perlit, klidně i mix)

5 polévkových lžic červího hnojiva 

nebo 

minerální hnojivo v množství na 3l vody

 

 

O tom jak a proč si namíchat vlastní substrát jsem mluvila i v pořadu Polopatě, tak mrkněte na reportáž!

Pokud se vám nechce si substrát vyrábět, můžete si v Zahradě na niti koupit náš substrát na pokojovky. Substrát na pokojovky prodáváme buď v 5l balení nebo si můžete přinést vlastní nádobu a koupit si jen takové množství, které potřebujete, substrát prodáváme i na litry.

A nakonec mám pro vás článek s několika tipy a triky, kdy a jak správně přesazovat pokojovky.

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz