🎁 Přijďte si vybrat do naší oázy uprostřed Prahy, rády Vám poradíme s výběrem! 🌿 Školská 7, Praha 1, otevřeno so-ne-po 10-18🎄

7 tipů jak připravit pokojovky na zimu

V tomto článku se dozvíte, jak poskytnout vašim pokojovkám co nejlepší podmínky, aby zimu přečkaly bez úhony.
 

 

1/ Světlo

Pokojové rostliny jsou původem z tropů a subtropů, proto je pro ně zimní období v našich podmínkách mírného pásma s krátkými dny a nedostatkem světla náročné. Nedostatek světla je v zimě nejčastější příčina, proč se pokojovkám nedaří.

 

 

 

Na zimní období (listopad - půlka března) tedy umístěte pokojovky na co nejsvětlejší místo, klidně jižní či západní okno. Přes zimu je slunce slabé a zvládnou ho i rostliny, které přes léto na jižním okně trpí.

Pokud nemáte možnost přemístit rostliny na světlo, můžete jim dopřát více světla přisvěcováním. Můžete pořídit speciální žárovku se spektrem pro růst rostlin. Osvětlení pro růst rostlin rozlišujeme na plnospektrální a vícespektrální. Pokud máte rostliny doma v místnosti kde netrávíte mnoho času, můžete použít vícespektrální světlo, které má fialové zabarvení. Tyto žárovky mají větší účinnost v poměru spotřebované energie a vlivu na rostlinu. Nicméně, pokud osvětlení pro rostliny zařizujete do prostoru, kde trávíte většinu času, určitě zvolte plnospektrální žárovku, která svítí bílým světlem, je příjemnější na oči a svou práci odvede též nadmíru dobře. 

Nejlepší plnospektrální žárovky pro růst rostlin s bílým světlem na dnešním trhu jsou dle mého názoru LED žárovky Sansi. Ve srovnání se sodíkovými výbojkami nebo spektrálními LED světly, které mají pouze výkyvy v určitých pásmech spektra, mají opravdu plné spektrum. Pro běžné dosvěcování doporučuji pořídit Sansi LED žárovku o výkonu 24W, kterou díky standardní patici E27 můžete použít do jakékoliv lampičky.

 

Světelné podmínky okna směřovaného na východ, ideální umístění
přisvěcovací lampy by bylo v rohu vedle okna 

 

2/ Omezení zálivky

Z nedostatku světla vyplývá útlum růstu, proto byste měli přes zimu rostliny méně zalévat. Přelévání v kombinaci s nedostatkem světla způsobuje neduživé vytáhlé přírůstky, slabé listy a často i uhnívání, protože rostlina nespotřebuje tolik vody.

Přelévání je jeden z nejčastějších důvodů úhynu pokojovek. Nenechte se na podzim zmást např. žloutnutím listů. Většinou je způsobené změnou světelných podmínek a ubýváním světla. Je důležité nezačít rostlinu přelévat v domění že žloutne protože schne. Některé rostliny  jen reagují snížením počtu listů na menší množství přirozeného světla.

 

3/ Stop hnojení

Protože rostlina bude mít přes zimu kvůli nedostatku světla vegetační klid, nepřidávejte od podzimu do jara do zálivky hnojivo, ani rostliny nepřesazujte. Podpořili byste tak jejich růst, což v době s nedostatkem světla není vhodné.

Jedinou výjimkou je lignohumát, ten můžete do zálivky přidávat i přes zimu. Lignohumát totiž není hnojivo, obsahuje fulvové a huminové kyseliny, které mají velmi příznivý vliv na vitálnost, kořenový systém a obranyschopnost rostlin vůči stresu a škůdcům. 

 

 

4/ Umýt okna

Ač se to může zdát jako blbost, i takovým obyčejným umytím oken můžete dostat do interiéru víc světla. A v zimě v našich středoevropských podmínkách se každý lux počítá! Možná se vám teď bude plnit tento předvánoční úkol snáz.

 

sprchovani-pokojovek

5/ Sprcha a hadr

Před zimou je také vhodné rostliny osprchovat od prachu, aby mohly zúžitkovat co nevíce světla. Během zimy jim pak pravidelně otírejte listy od prachu.

Určitě neuškodí, když budete rostliny rosit nebo si pořídíte zvlhčovače na topení. Suchý vzduch nedělá rostlinám dobře a koneckoncům ani nám.

 

6/ Kontrola škůdců

Suchý vzduch navíc napomáhá šíření škůdců, takže určitě doporučuji rostliny pravidelně kontrolovat a to nejen v zimě! Pravidelná prohlídka rostlin pomůže v zachycení škůdce v ranném stádiu, kdy ještě není napadená celá rostlina a lépe se ho pak zbavíte. Hodně zákeřné jsou třeba puklice, které nejsou moc vidět protože se vyskytují na spodu listů a na stoncích a člověk je často odhalí až podle olepeného parapetu. To už je ale rostlina poměrně dost napadená a boj je mnohem složitější.

 

7/ Světlo a chladno pro kaktusy

Samotná kapitola je zimování kaktusů a sukulentů. Ty se přes zimu nezalévají vůbec a upřednostňují světlé a chladné místo. Pokud máte možnost přesunout je do zimní zahrady, světlé chodby nebo na okno v garáži, sklepě nebo aspoň do nevytápěné ložnice, budou vám vděčné a možná se vám pak odmění i květem.




Shrnutí 7 tipů jak připravit pokojovky na zimu

  1. přesuňte rostliny co nejvíce na světlo, klidně i na jižní či západní okno, přes zimu je slunce slabé a zvládnou ho i rostliny, které v létě raději polostín
  2. omezte zálivku
  3. přstaňte rostliny hnojit
  4. na podzim umyjte okna, každý lux navíc se počítá
  5. pokojovky osprchujte a otírejte prach z listů
  6. pravidelně kontrolujte všechny rostliny, jestli nemají škůdce
  7. sukulenty a kaktusy umístěte na světlé a chladnější místo


 

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.

 

 
 
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz