🎁 Přijďte si vybrat do naší oázy uprostřed Prahy, rády Vám poradíme s výběrem! 🌿 Školská 7, Praha 1, otevřeno so-ne-po 10-18🎄

Nejčastější příčiny žloutnutí listů

zloutnuti-listu-monstery-detail

Nedostatek světla

je nejčestější příčina žloutnutí listů, zvlášť v zimním období, kdy je v našich podmínkách krátký den. Člověk má navíc často tendenci začít žloutnoucí rostlinu více zalévat v domění, že schne. Chce jí dopřát více péče a nakonec jí může doslova až upečovat k smrti.

 

Přelití

je další častou příčinou žloutnutí listů. Přelitím začnou rostlině uhnívat kořeny, nemá čím přijímat vodu a vlastně uschne, ač stojí ve vodě. Známkou přelití jsou také často černé fleky na listech se žlutým okrajem.

 

Přeschnutí

se taktéž projevuje žloutnutím a opadem listů. Podle mého pozorování přeschnutím listy žloutnou pomaleji, postupně a od spodu. Přelitím žloutne poměrně rychle celá rostlina. Nechat rostlinu přeschnout je většinou lepší než jí přelít. Rostliny se z přeschnutí vzpamatují spíš než z přelití. Jen pozor ať je po přeschnutí nepřelejete!

 

Škůdci

také způsobují žloutnutí, určitě je dobré se na žluté listy dobře podívat a zkontrolovat celou rostlinu, jestli se na ní nepasou nějaké brebery.

 

Stáří listů

Pokud vám nesedí žádný z výše zmíněných důvodů, proč by měl list zežloutnout, může být důvodem jednoduše i stáří. Žádný list nevydrží navždy a rostlina časem listy obměňuje. Nové listy rostou, staré žloutnou a odchází, je to přirozený prosces. A tak pár žlutých listů nemusí znamenat vůbec nic.

 

Aklimatizace

Pokud jste si koupili nebo jste dostali novou rostlinu, máte jí doma teprve krátce a hned začla žloutnout a opadávat, mějte na paměti, že pokojovky z obchodů jsou napěstované ve sklenících, kde měli naprosto ideální prostředí pro svůj růst. Rostlinám chvíli trvá, než si zvyknou na nové podmínky, je to pro ně stres a některé druhy pokojovek i velmi špatně snáší změny.

Dopřejte rostlině čas, dostatek světla a přiměřenou zálivku. Zvlášť dávejte pozor abyste jí nezačali přelévat v zápalu přemíry péče. To býva častou chybou. Jakmile si rostlina zvykne na nové prostředí a podmínky, přizpůsobí mu množství listů a bude zase spokojená.

 

Pokud rostlině žloutnou listy, je třeba se zamyslet nad příčinou a pokusit se odvodit o který z těchto případů jde. Někdy je těžké na důvod přijít, ale znalosti a praxe pomáhají.

 zloutnuti-listu-u-pokojovek-1

zloutnuti-listu-monstery

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.

Pokud vás moje články o pěstování baví, přihlašte se k mému newsletteru a budete je dostávat rovnou do e-mailu spolu s dalšími rostlinnými tipy a triky.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz