Navštivte náš obchod ve Školské 7 na Praze 1, vše co najdete na e-shopu máme skladem!

FAQ - tillandsie

tillandsie-kostarika-02

Tillandsie jsou velmi zvláštní rostliny nejen svým vzhledem, ale i způsobem pěstování a nejsou ještě tak masové známe, proto na jejich péči dostáváme spoustu dotazů. Ty nejčastější, které se stále dokola opakují naleznete tady. Doufám, že najdete odpověď na svou otázku a pokud ne, neváhejte mi dotaz napsat, ráda přidám další odpověď!

Co je tillandsie a odkud pochází?

Tillandsie jsou broméliovité rostliny původem ze střední a jižní Ameriky. Tillandsií existuje spousta druhů, které se liší tvarem i velikostí. Můžete vidět tillandsie veliké jen několik centimetrů až po tillandsie které mohou mít na délku i několik metrů.  

Jak to, že tillandsie roste bez květináče a bez substrátu?

Žijí epifyticky, což znamená, že rostou pouze ze vzdušné vlhkosti. Pokud mají tillandsie kořeny, využívají je pouze k přichycení k podkladu. Rostou na kůře v korunách stromů, na skalách, ale i stožárech, střechách, všude tam kde je dostatek vlhkosti a světla. Kořeny nejsou schopné přijímat živiny a tillandsie tak na svých hostitelích neparazitují, využívají je pouze jako oporu a prostředek jak se dostat za lepšími podmínkami jako je světlo či vlhko.

Jak se tillandsie zalévá?

Tillandsie se zálévají rosením. Četnost rosení záleží na vlhkosti prostředí, většinou stačí rosit 1-2 x za týden. Občas můžete tillandsie také namočit do vody a nechat je pár minut pořádně nasáknout. Po namočení nechte tillandsie pořádně oschnout, aby přílišnou dávkou vody nezačaly uhnívat. Tillandise by nikdy neměly stát ve vodě a po zalití by vždy měli do několika hodin oschnout.

K zalévání tillandsií je nejlepší dešťová voda, která je měkká a neobsahuje žádné minerály. Minerály v běžné kohoutkové vodě mohou ucpávat tillandsiím póry, kterými přijímají vlhkost. Proto je potřeba zalévat tillandsie měkkou vodou. Můžete použít kromě dešťovky i vodu destilovanou nebo vodu z odvlhčovače vzduchu či ze sušičky. Pokud měkkou vodu nemáte, použijte alespoň vodu převařenou.

Proč se tillandise zalévají destilovanou vodou?

Tillandsie v přírodě zavlažuje déšť a vodu čerpají ze vzdušné vlhkosti. Déšť i vodní páry neobsahují žádné minerální látky, které by tillandsiím mohly ucpávat póry v listech. Vodní páry a déšť je vlastně také destilovaná voda, pokud nechytáte dešťovku uprostřed města. Dešťová voda se tak často nahrazuje destilovanou vodou. Například většina botanických zahrad má své destilační kolony, aby měli přístup k dostatku destilované vody pro všechny rostliny, které jí vyžadují.

Z čeho tillandsie žije?

Tillandsie žije ze vzdušné vlhkosti a z toho co zachytí déšť. Žije z fotosyntézy ke které potřebuje pouze vodu, vzduch, slunce a zelené barvivo chlorofyl.

Je tillandsie parazit?

Tillandsie nejsou paraziti. Žijí sice často v korunách stromů přichycené na kůře, ale nečerpají ze svého rostlinného podpůrce žádné živiny. Kořeny jim slouží pouze k přichycení se k podkladu, ať už je to kůra, skála či střecha. Stromy a jiné rostliny jim slouží pouze jako opora a možnost růst na místě s dostatkem světla a vzdušné vlhkosti. 

Kvete tillandsie?

Ano! Většina tillandsií kvete krásnými barevnými květy. Pokud mají tillandsie dostatek světla a vlhkosti, kvetou poměrně snadno. Po odkvětu rostlina vytvoří i další dceřinné rostliny neboli odnože. Rostlina, která vykvetla časem odumírá a přenechává místo svym mladším potomkům.

Jak se tillandsie rozmnožuje?

Tillandsie se nejčastěji množí odnožováním a tvorbou nových růžic tzv. odnoží. Tillandsie odnožují ze základu mateřské rostliny nebo mezi jejími listy. Mladé výhonky doporučujeme od mateřské rostliny oddělit, když vyrostou přibližně do poloviny její velikosti. Tillandsie se může množit i semeny, to je ale velmi pomalé a nové rostliny dosáhnou dospělé velikosti až za několik let.

Proč jsou některé tillandsie šedivé až bílé a některé zelené?

Některé druhy tillandsií mají na povrchu listů tzv. trichomy, jemné chloupky, které je brání před silnými slunečními paprsky. Trichomy jsou bílé až stříbřité a mohou způsobit, že tillandsie vypadá šedivě až neživě. Když tillnadsii namočíte, uvidíte, že tillandsie je pod trichomy krásně zelená. Stříbřité tillandsie jsou spíše sukulentní druhy tillandsií, které snesou větší výkyvy teplot, slunce a nedostatek vlhkosti a vyžadují proudění vzduchu.

Tillandsie které jsou spíše zelené a nemají na povrchu listů trichomy vyžadují stinná místa, vyšší vzdušnou vlhkost a jsou náchylnější na velké výkyvy teplot.

Proč mají některé tillandsie červené listy?

Červené až oranžovo-růžové zbarvení konce listů u některých druhů tillandsií způsobuje slunce. Zelené barvivo chlorofyl se začne rozkládat na barviva s převahou karotenoidů a listy se pak zbarví do krásných výrazných barev. S úbytkem slunce se rostlina opět postupně zbarví do zelena.

Proč mi uhynula tillandsie?

Příčin může být mnoho, záleží na druhu rostliny, prostředí i péči. Nejšastější příčinou úhynu tillandsie je nedostatečné zalévání a suchý vzduch či naopak přelití. 

Jak poznám, že tillandsie už není živá?

Tillandsie mohou uschnout či naopak uhnít. Živá tillandsie je většinou po orosení zelená a pokud jí trochu zmáčknete pevná. Neživá tillandsie naopak po namočení nezezelená, je spíše hnědá, měkká a může se začít rozpadat.

Tillandsii usychají spodní listy, co je špatně?

Pokud je jinak rostlina hezká a vitální, je to zcela v pořádku. Starší listy tillandsiím postupně usychají a tvoří se nové. Seschlé spodní listy jednoduše odstraňte a odtrhněte a tillandsie bude zase krásná.

Je pravda, že tillandsie po vykvetení uhyne?

Ano, to je pravda, není to ale hned! Tillandsie po odkvetení ještě začne tvořit nové odnože, které vyrůstají z báze rostliny. Může jich být až 5, takže než uhyne vytvoří si svoje potomky.

 

lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.

Pokud vás moje články o pěstování baví, přihlašte se k mému newsletteru a budete je dostávat rovnou do e-mailu spolu s dalšími rostlinnými tipy a triky.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz