🎁 Přijďte si vybrat do naší oázy uprostřed Prahy, rády Vám poradíme s výběrem! 🌿 Školská 7, Praha 1, otevřeno so-ne-po 10-18🎄

Svět bydlení

Rozhovor pro rubriku Jak bydlíme online magazínu Svět bydlení najdete i s fotkami zde.
 
Publikováno: 7/2017, text: Tereza Suntychová
 

Jak bydlí milovnice levitujících rostlin

Lenka Hrubá má pohádkový ateliér Zahrada na niti, kde prodává kokedamy. Koke… co? Kokedamy! V doslovném japonském překladu „mechové koule“, ve kterých se pěstují rostliny. Můžete si je zavěsit do prostoru a ozvláštnit tak interiér. Láska k rostlinkám je vidět i u Lenky v bytě. Nahlédněte, jak bydlí milovnice levitujících rostlin a třeba vás kokedamy také uchvátí.

Lenko, už sedm let se zajímáte o pěstování kokedam. Kolik jich máte v bytě?

Doma mám kokedamy dvě, parožnatku a nolinu, ale několik dalších osobních kokedam mám v Zahradě na niti ve výloze. Jsou neprodejné a mám je tam na ukázku, aby bylo vidět, že tento způsob pěstování opravdu funguje a rostlinám se v nich daří. Můžete tam vidět třeba sedmiletý stromeček pomerančovníku, který žije v kokedamě už 4 roky, bobkový list nebo velkou a hodně starou nolinu. 

 

Jak se o ně staráte? Není potřeba nějaká speciální péče?

Záleží samozřejmě na druhu rostliny a prostředí, kde kokedama visí. Většinou ale stačí zálivka jednou týdně. Od rostlin v běžných květináčích se liší akorát tím, že kokedamy namočíte na pár minut do odstáté vody a necháte nasáknout, chvíli odstát v misce, aby voda nekapala a můžete je zase pověsit klidně nad parkety či stůl. Péče o kokedamy není složitá a zvládne ji každý.

 

Kde se vzala myšlenka pěstovat kokedamy a potom je dokonce i prodávat?

První kokedamu jsem dostala před 7 lety od mého muže, přivezl mi ji z Amsterdamu, protože mu připomněla planetu Malého prince s baobabem, což je moje oblíbená knížka. To bylo poprvé, co jsem se s kokedamami seznámila, před tím jsem nic podobného nikdy neviděla, ač jsem profesí zahradní architektka a o všechno, co je zelené se zajímám. Začala jsem se pídit po jejich původu a objevila tento vcelku neznámý japonský způsob pěstování rostlin. Trochu jsem si kokedamy přizpůsobila našemu prostředí, takže jsem je začala vyrábět z běžných nenáročných pokojových rostlin. Když jsem zjistila, že nejsem sama, kdo je jimi okouzlený, přišel i nápad začít o nich šířit povědomí dál a otevřít si Zahradu na niti. 

 

Máte svou nejoblíbenější levitující rostlinku?

Ano, moje nejoblíbenější jsou asi kokedamy s ženšenovými fíkusy, které jsou inspirované právě knihou Malý princ od Antoina Saint-Exupéryho, protože fíkusy jako by baobabům z oka vypadly. Pak mám hodně ráda kokedamy s jemnými asparágusy a s parožnatkami. 

 

Na jaká místa doporučujete kokedamy umístit?

To opět záleží na druhu rostliny, která je do kokedamy použita. Nejlepší je si rozmyslet, kam bychom kokedamu chtěli zavěsit. Podle toho pak vybrat vhodný druh, s čímž moc ráda každému pomůžu. Vybrat vhodnou rostlinu pro určitý interiér je půlka úspěchu. Obecně se ale snažím vyrábět kokedamy hlavně z nenáročných pokojových rostlin, takže jejich péči zvládne opravdu každý. Občas se setkávám s nedůvěrou, jestli něco takového může fungovat, protože to vypadá opravdu netradičně, ale je potřeba se oprostit od konvencí a vyzkoušet to. Za svoje kokedamy dám ruku do ohně! 

 

Je nějaká vychytávka, bez které byste se v bytě neobešla (kromě kokedam samozřejmě)?

Momentálně je moje nejoblíbenější vychytávka závěsné křesílko, které jsem si přivezla z Mexika. V tom ráda lenoším s knížkou zavěšená v balkónových dveřích našeho žižkovského bytu. Vychytaně visí na louskáčku na ořechy
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz