🎁 Přijďte si vybrat dárky do našeho obchodu na Praze 1, máme tam ještě větší výběr a vše co najdete na e-shopu máme skladem! 🌿

Co je kokedama a odkud pochází?

kokedama-fialka-苔玉

Když se řekne tradiční japonská rostlina, určitě první, co se vám vybaví bude bonsaj

 

Miniaturní stromeček rostoucí z malé keramické misky často doplněný kameny či trávou, tvořící miniaturní zahrádku. Donedávna zábava výhradně japonských penzistů získala popularitu i u mladší generace a rázem se z ní stal módní trend.

Bonsaje jsou druhem umění s dlouhou historií a velkou tradicí. Péče o ně a tvarování bonsají vyžaduje hodně času, trpělivosti a také patřičné znalosti. Jejich pěstování není hračka, vypěstovat krásnou bonsaj je záležitost na léta, někdy i na celý život a ty nejkrásnější bonsaje se dědí po generace.

Na rozdíl od bonsají, jejichž historie sahá až do japonského Heianského období (794 - 1185), historie kokedam není tak stará

 

Kokedama 苔玉 v doslovném překladu znamená mechová koule

 
Jde o rostlinu v kulatém balu zeminy, který je obalený mechem. Existují dva typy kokedam - závěsná kokedama, která se zavěšuje do prostoru a tradičnější kokedáma, která se umísťuje na talířek či misku.
 

 

Původ kokedam není úplně objasněn, existuje ale obecně přijímaná teorie, že kokedamy pochází z bonsají ve stylu nearai, který byl v Japonsku populární během období Edo (1603 - 1867).

Nearai bonsaje se vyjmuly z nádoby a jejich pevný kompaktní bal se umisťoval na podstavec a nechal se porůst mechem. Byla tak zvýrazněna jejich přirozená krása.

 

Do kokedam jsou v jejich domovině používány právě hlavně bonsaje, různé trvalky a venkovní druhy rostlin. Vzhledem k našemu podnebí ale existuje jen velmi málo rostlin, které jsou schopné přečkat naší zimu venku v závěsné kouli. Proto používáme do kokedam především pokojové rostliny, které se pěstují v interiéru a jsou vcelku nenáročné na údržbu. Naše kokedamy jsou tak určené výhradně do inetriéru.

 

 

Kokedamy jsou jednoduchou alternativou k bonsajím, snadno se pěstují

Péče o kokedamy se moc neliší od péče o běžné pokojovky v květináčích, vždy záleží hlavně na druhu rostliny. Odlišný je pouze proces zalévání, kdy se kokedama nechá nasáknout vodou v misce a pak se opět zavěsí, ale to zvládne i úplný začátečník. 

Kromě toho, kokedamy jsou mnohem modernější než bonsaje, právě kvůli tomu, že se mohou zavěsit, nezabírají tolik místa a mohou být umístěny v jakékoliv místnosti, kde je dostatek světla.


Přečtěte si jak se kokedamy zalévají a jak o ně pečovat nebo si pusťe krátké video o tom, jak se kokedama vyrábí

Protože kokedamy vyrábím od roku 2010, dostala jsem od té dobý spoustu dotazů na kokedamy. Přehled těch nejčastějších jsem pro vás sepsala v článku FAQ o kokedamách.

 lenka-hruba-zahrada-na-niti (2)

Lenka Hrubá

Tento článek jsem pro vás napsala já, zakladatelka Zahrady na niti, vášnivá objevovatelka rostlinných zajímavostí a nenasytná cestovatelka za cizími krajinami a rostlinnou inspirací.
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz