Detailní popis produktu
Zavřené vlhkomilné terárium je vytvořené z velké zavařovací sklenice se skleněným víkem. Florárium je osázené pokojovou kapradinkou ledviníkem, kterou doplňuje červená fittonie či panašovaný fikus pumila nebo i jiné druhy menších vlhkomilných rostlin, podle toho jaké máme zrovna k dispozici.
Zavřené rostlinné terárium si udržuje vlastní mikroklima a vyznačuje se tím, že se prakticky nezalévá a je tak téměř bezúdržbové. Stačí ho občas otevřít a vyvětrat, případně opatrně vyndat plesnivějící kousky tlejících zbytků rostlin. Vlhkomilné terárium umístěte na světlé místo bez přímých slunečních paprsků, aby se nezamlžovalo.
Každé florárium je tak originál a fotky jsou pouze ilustrační. Florarium nelze poslat, je pouze k osobnímu odběru v Zahradě na niti!
Rozměry: 22 x 12 cm, objem cca 2 l
Zkuste si vyrobit vlastní rostlinné terárium! Podle našeho návodu Jak osázet vlhkomilné terárium se všemi tipy a triky to zvládne i úplný začátečník.
Jak pečovat o zavřené vlhkomilné florárium
Uzavřená florária mají pokličku, víčko či špunt, tzn. že se z ních voda vypařuje minimálně a mají tak uzavřený oběh prvků. Uzavřená vlhkomilná terária jsou pak prakticky téměř bezúdržbová.
Péče spočívá hlavně v kontrole jejich čistoty. Pečlivě odstraňujte plesnivějící odumřelé zbytky rostlin aby se v teráriu nerozšířila plíseň. Pokud se vám zdá substrát sušší, což skrz sklo lze jednoduše poznat, dolejte do terária opatrně trochu vody. Korkový špunt netěsní úplně, navíc rostliny spotřebují vodu k tvorbě své hmoty. Pokud je florárium už hodně zarostlé a máte pocit, že se rostliny dusí, prostříhejte část rostlin dlouhýma nůžkama. Občas je také dobré očistit sklo zevnitř vatičkou namotanou na špejli. Velmi přínosní pro vlhkomilná terária jsou chvostoskoci, kteří se živí odumřelými částmi rostlin. Pokud zrovna máme přísun chvostoskoků rádi je do vlhkomilných terárií používáme, neděste se proto, pokud vám připadá, že vám v teráriu skáká bleška.
Svělo a prostředí
- světlé místo bez přímého slunce
- stinné místo s dostatkem světla
Zálivka
- pouze pokud je substrát sušší
- zalévat opatrně, spíše méně nebo postupně
Péče
- kontrolovat vlhkost
- odstraňovat plesnivé zbytky
- možnost prostříhání rostlin
- občas očistit sklo zevnitř
- možnost použití chvostoskoků
FAQ - časté dotazy na florária
Co to je florárium?
Rostlinné terárium neboli florárium je skleněná nádoba různých tvarů a velikostí, která je osázená nejrůznějšími druhy rostlin. Právě proto, že v něm žijí rostliny dostalo florárium i svůj název. Florárium je odvozeno od latinského slova flora - květena. Podobně jako akvárium od slova aqua - voda nebo terárium od slova terra - země.
Kam florárium umístit?
Při výběru kam florárium umístíte vždy zohledňujte, jaké rostliny jsou v rostlinném teráriu zasazené. Vlhkomilné florárium umístěte na světlé místo, kam nesvítí slunce. Sukulentní florárium naopak na co nejsvětlejší místo, ideálně tam kam alespoň občas zasvítí sluníčko. Postupovat můžete ale i naopak, podle toho, kam chcete florárium umístit si můžete vybrat vhodné florárium - na slunné místo sukulentní florárium a do stínu vlhkomilné florárium.
Jaké rostliny jsou vhodné do florária?
Hlavní kritérium, které musí splňovat rostliny, abyste je mohli použít k osazení jakéhokoliv rostlinného terária je jejich velikost. A to nejen aktuální, ale jejich obvyklý vzrůst, také hraje roli to, jestli se rostlina dá zaštipovat. Do florária tedy můžete použít jakékoliv rostliny, které jsou vzrůstem malé. Do vlhkomilných florárií používáme fittonie, fikus pumila nebo ledviníky. Do sukulentních florárií používáme kaktusy, které obecně rostlou pomalu a různé druhy sukulentů, které přirůstají spíše do šířky nebo se dají zaštipovat.
Jak osázet vlastní florárium?
Osázení jakékoliv skleněné nádoby rostlinami není náročné, chcet to jen hodně trpělivosti a určitě se vám bude hodit několik tipů a triků, jak při osazování rostlinných terárií postupujeme my, aby vypadaly co nejpřirozeněji. Podívejte se na podrobný návod jak osázet sukulentní florárium nebo jak osázet vlhkomilné florárium a uvidíte, že to zvládnete také!
Co dělat, když mi florárium plesnivý?
Pokud se ve vašem floráriu objeví plíseň, je potřeba jí co nejdříve z nádoby odstranit a nechat florárium vyvětrat a možná i trochu vyschnout, aby v něm nebylo příliš mokro. Pokud se plíseň ve vašem floráriu objevuje často, zkuste si do něj pořídit chvostoskoky, živí se odumřelými zbytky rostlin a pomáhají tak udrožovat florárium čisté.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.